Echo serca – dlaczego każdy powinien wykonać badanie przynajmniej raz w życiu? W 2023 roku w czołówce operacji plastycznych były: #liposukcja, #powiększaniePiersi, plastyka powiek i korekcja nosa. Rocznie na świecie wykonuje się ponad 1,6 miliona powiększeń piersi, a w Polsce…
Czym jest Kardiomiopatia Przerostowa? Kardiomiopatia przerostowa to choroba mięśnia sercowego najczęściej uwarunkowana genetycznie, cechująca się zwiększeniem grubości ściany lewej komory, którego nie można wytłumaczyć wyłącznie jej nieprawidłowym obciążeniem, jak np. w nadciśnieniu tętniczym lub zwężeniu zastawki aortalnej. Badanie EKG nie tylko…
Movember – Zadbaj o Zdrowie Mężczyzn! Movember to międzynarodowa akcja, która co roku w listopadzie przypomina o najważniejszych problemach zdrowotnych mężczyzn. Główne tematy to rak prostaty, rak jąder, zdrowie psychiczne i zapobieganie samobójstwom. Movember zachęca do zapuszczania wąsów jako symbolu…
Nadciśnienie tętnicze – cichy wróg Twojego zdrowia Nadciśnienie tętnicze, to jedno z najczęstszych schorzeń przewlekłych. W Polsce na nadciśnienie choruje około 10 milionów ludzi. Często rozwija się bezobjawowo przez wiele lat, co sprawia, że jest cichym zagrożeniem dla naszego zdrowia.…
Udar mózgu pochodzenia sercowego – co warto wiedzieć? 20-25% wszystkich udarów niedokrwiennych mózgu ma pochodzenie sercowe. Występują one, gdy skrzep krwi, który powstaje w sercu, przedostaje się do naczyń krwionośnych w mózgu, blokując przepływ krwi i prowadząc do obumarcia komórek…
Nominacje w plebiscycie Hipokrates2024 – nasi specjaliści wśród najlepszych! Z dumą informujemy, że prof. Andrzej Rydzewski oraz dr Jarosław Kępski zostali nominowani przez pacjentów w prestiżowym plebiscycie #Hipokrates2024.• Prof. Andrzej Rydzewski to wybitny specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, nefrologii i…
USG Doppler układu wrotnego – nowa usługa w HiperMedica W HiperMedica oferujemy Państwu nową usługę diagnostyczną – USG Doppler Układu Wrotnego. Badanie to służy ocenie naczyń krwionośnych wątroby i jest kluczowe w diagnozowaniu problemów z przepływem krwi w układzie wrotnym,…
Przewlekła białaczka limfocytowa Wrzesień jest miesiącem świadomości nowotworów hematologicznych, co daje możliwość zwiększenia wiedzy na temat tych schorzeń i wsparcia osób, które z nimi walczą. Dzień 1 września jest dniem przewlekłej białaczki limfocytowej. Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL) to nowotwór,…
Migotanie przedsionków Migotanie przedsionków (AF atrial fibrillation) – arytmia serca, jest powszechnym zjawiskiem, dotykającym 1-2% populacji ogólnej, częściej mężczyzn, a jej częstość wzrasta wraz z wiekiem, osiągając około 10% u osób powyżej 80 roku życia. AF charakteryzuje się nieregularnym biciem…
USG Badanie ultrasonograficzne (USG) to kluczowe narzędzie diagnostyczne w praktyce klinicznej, umożliwiające precyzyjne ustalenie diagnozy i skuteczne leczenie. Najczęstsze wskazania do badania USG obejmują: Diagnostyka chorób narządów wewnętrznych: USG pozwala na ocenę narządów takich jak wątroba, trzustka, nerki, pęcherz moczowy,…