Z reguły rzadko obserwuje się toksyczność suplementacji witamin, szczególnie witaminy E (alfa tokoferol), która wydzielana jest z żółcią. W szczególnych przypadkach nadmiernego spożycia lub jej utrudnionego usuwania z organizmu w wyniku chorób wątroby może dojść do powstania skazy krwotocznej, tzw. koagulopatii. W opisanym przypadku 31-letniego pacjenta nadmiar witaminy E spowodował zahamowanie powstawania czynników krzepnięcia zależnych od witaminy K, czyli czynnika II, VII, IX i X oraz białek działających przeciwzakrzepowo (białek C i S), co doprowadziło do powstania nabytej skazy krwotocznej.
W opisanym przypadku 31-letni pacjent zgłosił się na pogotowie uskarżając się na bóle krzyża trwające około 1 miesiąca oraz krwawienia z jamy ustnej, oddawanie czarnych, smolistych stolców, łatwe siniaczenie się na plecach przez ostatnie siedem dni. Poza tym zgłaszał nudności oraz zmęczenie. Ból pleców miał charakter niespecyficzny. Pacjent przyjmował dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) w postaci ibuprofenu w dawce 400 mg przez ostatni miesiąc z powodu bólu pleców. Zgłaszał również stosowanie suplementacji witaminy E z powodu wypadania włosów i suchości skóry. Przyjmował witaminę E w dawce 400 mg 2 razy dziennie przez okres 2 miesięcy. Towarzyszyła temu dość uboga dieta ze względu na stresującą pracę.
Łączne stosowanie ibuprofenu oraz suplementacji witaminy E doprowadziło do powstania skazy krwotocznej w wyniku niedoborów czynników krzepnięcia, która objawiło się patologicznym krwawieniem. Pacjent dobrze zareagował na zastosowane leczenie (pantoprazol, suplementacja witaminy K, wielokrotne transfuzje świeżo mrożonego osocza, przerwanie suplementacji witaminą E).
Na zdjęciach skaza krwotoczna okolicy przedramion (drobne punkcikowate ciemne zmiany) oraz pleców (masywne podbiegnięcia krwawe).
Co to jest skaza krwotoczna?
Terminem skaza krwotoczna określa się skłonność do nadmiernego i nieprawidłowego krwawienia w sytuacjach niesprowokowanych oraz pourazowych w związku z zaburzeniami procesów krzepnięcia krwi. Objawy mogą być bardzo zróżnicowane w zależności od zajętego narządu, chorób współistniejących, przyjmowanych leków czy rodzaju skazy krwotocznej.
Do objawów sugerujących występowanie skazy krwotocznej zalicza się:
- występowanie na skórze lub na błonie śluzowej jamy ustnej małych czerwonych, fioletowych czy wiśniowych plamek (określone jako tzw. wybroczyny)
- skłonność łatwego samoistnego siniaczenia się lub wskutek niewielkich urazów
- krwawienia z dziąseł, nosa, dróg rodnych
- krwiomocz
- przedłużone krwawienie po usunięciu zęba,
- masywne krwotoki pourazowe
- wylewy krwi do mięśni i stawów – typowo występują w hemofilii
- krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego/wewnątrzczaszkowe
- krwawienia z przewodu pokarmowego pod postacią m.in. krwistych wymiotów czy stolców
Oryginalny opis przypadku:
https://jmedicalcasereports.biomedcentral.com/…/s13256…
#koagulopatia #witaminy #hematolog #lekarz #HiperMedica #wątroba #gastroenterolog #wlewydożylne #wlewywitaminowe #suplementy