Przewlekła białaczka limfocytowa
Wrzesień jest miesiącem świadomości nowotworów hematologicznych, co daje możliwość zwiększenia wiedzy na temat tych schorzeń i wsparcia osób, które z nimi walczą. Dzień 1 września jest dniem przewlekłej białaczki limfocytowej.
Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL) to nowotwór, który wywodzi się z limfocytów, rodzaju białych krwinek. Jest to najczęstszy typ białaczki stwierdzany u dorosłych. Charakteryzuje się stopniowym gromadzeniem się dojrzałych limfocytów we krwi, szpiku kostnym i węzłach chłonnych, co prowadzi do osłabienia układu odpornościowego, pogłębienia niedokrwistości i małopłytkowości.
Objawy PBL mogą być różnorodne i obejmują zmęczenie, powiększenie węzłów chłonnych, częste infekcje oraz łatwość w występowaniu siniaków i krwawień. W nielicznych przypadkach pojawiają się tzw. objawy ogólne pod postacią chudnięcia, potów nocnych oraz gorączek. Diagnoza opiera się na badaniach krwi, badaniach genetycznych oraz dodatkowo w niektórych przypadkach analizie szpiku kostnego.
Chociaż PBL jest przewlekłą chorobą, postępy w leczeniu pozwalają wielu pacjentom na długotrwałe życie i kontrolowanie objawów. Ważne są regularne kontrole lekarskie oraz wsparcie psychologiczne. Co ważne, około 30% pacjentów nigdy nie będzie wymagała leczenia tej choroby i pozostanie jedynie w obserwacji.