preloader

Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej

Nie każdy ból w klatce piersiowej ma pochodzenie sercowe, ale każdy ból w klatce piersiowej trzeba podejrzewać o taką przyczynę.

Bóle zlokalizowane w obrębie klatki piersiowej są częstym problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do kardiologa. Sposób w jaki opisują swoje dolegliwości jest bardzo różny. Bywają bóle kłujące, pojawiają się nagle, przy ruchach tułowia czy rąk. Czasem pojawiają się w nocy, czasem w ciągu dnia. Ból może być też tępy, bardziej rozlany, w prawej lub lewej połowie klatki piersiowej. Niektóre pojawiają się tylko w spoczynku, inne w trakcie lub po wysiłku (spacerze, bieganiu, pływaniu, przy wchodzeniu po schodach).

Przyczyny tych dolegliwości są bardzo różne. Najważniejsza jest jednak prawidłowa identyfikacja pacjentów wymagających szczególnie wnikliwej oceny.

Cechy bólu wieńcowego (podejrzenie choroby niedokrwiennej serca), który wymaga niezwłocznej oceny i diagnostyki kardiologicznej:

  1. ucisk, uczucie dławienia lub gniecenia (prawie nigdy nie jest ostry ani kłujący)
  2. umiejscowienie za mostkiem, może promieniować do szyi, żuchwy lub ramion (zwykle lewego), może być zlokalizowany również w górnej części brzucha
  3. jest wywoływany przez wysiłek fizyczny lub stres emocjonalny i ustępuje w spoczynku
  4. zwykle trwa kilka minut i nie zmienia się w zależności od pozycji ciała ani fazy cyklu oddechowego, czyli jest niezależny od wdechu i wydechu
  5. ustępuje po przyjęciu nitrogliceryny pod język, zwykle w ciągu 1–3 min.

#kardiolog #hematolog #internista #EKG #echoserca #lekarz #hipermedica #medycyna #chorobyserca