preloader

Terapia niedoboru żelaza

Terapia niedoboru żelaza

Terapia niedoboru żelaza

W #HiperMedicaCentrumMedyczne podajemy żelazo dożylnie z pełnym zabezpieczeniem. Doświadczony personel lekarz i pielęgniarka, zestaw przeciwwstrząsowy, defibrylator, adrenalina, monitorowanie. Bezpieczeństwo pacjentów jest naszym priorytetem.
 

Dla kogo żelazo w formie dożylnej?

  1. nietolerancja żołądkowo-jelitowych skutków ubocznych żelaza podawanego doustnie. Przykładami mogą być osoby starsze, kobiety w ciąży (które mają już objawy żołądkowo-jelitowe związane z ciążą) oraz osoby z pierwotnymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, u których skutki uboczne doustnego podawania żelaza mogą nasilać istniejące już dolegliwości.
  2. ciężka czy utrzymująca się i trudna do opanowania utrata krwi (np. teleangiektazje, żylaki)
  3. operacje żołądka (bypass, resekcja), które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego i upośledzają wchłanianie żelaza z jelit.
  4. zespoły złego wchłaniania (celiakia, choroba Whipple’a, przerost bakterii).
  5. drugi trymestr ciąży, jeśli poziom Hb jest mniejszy niż 10,5 g/dl, lub w dowolnym momencie w trzecim trymestrze, gdy wiadomo, że doustne podanie żelaza nie zapewni odpowiedniej ilości żelaza rozwijającemu się płodowi.
  6. brak skuteczności doustnej podaży żelaza u pacjentów ze współistniejącym stanem zapalnym, który w mechanizmie podwyższenia hepcydyny może utrudniać jego wchłanianie.
  7. konieczność ograniczenia długości trwania terapii – stosowanie dożylnego żelaza pozwala na podanie prawie pełnej dawki zastępczej w jednym lub dwóch wlewach.
Oszacowano, że maksymalna ilość żelaza pierwiastkowego, jaką można wchłonąć po podaniu doustnego preparatu żelaza, wynosi 25 mg dziennie.