preloader

Hemosyderoza a hemochromatoza? Co to takiego?

Hemosyderoza a hemochromatoza? Co to takiego?

Hemosyderoza a hemochromatoza? Co to takiego?

Hemosyderoza to stan chorobowy charakteryzujący się nadmiernym gromadzeniem żelaza w organizmie, co może prowadzić do uszkodzenia tkanek i zaburzenia funkcjonowania narządów. Stan ten jest spowodowany zwiększonym wychwytem lub wchłanianiem żelaza lub defektem metabolizmu lub magazynowania żelaza.

Istnieje kilka przyczyn hemosyderozy, w tym zaburzenia genetyczne, przewlekłe choroby wątroby, liczne transfuzje krwi i długotrwałe stosowanie niektórych leków. Leczenie hemosyderozy zależy od przyczyny i może obejmować stosowanie leków usuwających nadmiar żelaza lub krwioupusty w przypadku stanów uwarunkowanych genetycznie tj. hemochromatoza.

Hemochromatoza jest zaburzeniem genetycznym, które powoduje, że organizm wchłania i magazynuje zbyt dużo żelaza z diety. Ten nadmiar żelaza może gromadzić się w różnych narządach, takich jak wątroba, trzustka, serce i stawy, prowadząc z czasem do uszkodzenia tkanek i dysfunkcji narządów.


Objawy hemochromatozy mogą być początkowo bardzo niespecyficzne i obejmować:

  • zmęczenie
  • osłabienie
  • bóle stawów
  • bóle brzucha
  • przebarwienia skóry


Choroba jest zwykle diagnozowana na podstawie badań krwi, które mierzą poziom zmagazynowanego żelaza i testów genetycznych w celu zidentyfikowania mutacji w genie HFE, który jest odpowiedzialny za regulację wchłaniania żelaza. Niemniej jednak podwyższone parametry niektórych markerów gospodarki żelaza np. ferrytyny mogą występować w innych stanach chorobowych stąd też w diagnostykę tej choroby zaangażowani są hematolodzy, reumatolodzy, gastrolodzy czy hepatolodzy.

Jak leczymy hemochromatozę? Leczenie hemochromatozy polega na regularnym usuwaniu krwi z organizmu w procesie zwanym krwioupustem (flebotomią), co pomaga obniżyć poziom żelaza w organizmie i utrzymać go na odpowiednim poziomie. Wczesne rozpoznanie i leczenie hemochromatozy może zapobiec poważnym powikłaniom, takim jak choroby wątroby, choroby serca czy cukrzyca.

#hemosyderoza #hemochromatoza #ferrytyna #hematolog #gastrolog #reumatolog #krwioupust #flebotomia #lekarz #HiperMedica #Ursynów #diagnostyka #żelazo